Нове дослідження показало, що щоденне вживання марихуани може підвищити ризик коронарної хвороби (КХ) на третину порівняно з тими, хто ніколи не вживає марихуану.
«Зростає кількість доказів, які свідчать про те, що канабіс не зовсім безпечний і може спричиняти серцево-судинні захворювання», — сказав провідний автор дослідження доктор Ішан Паранджпе(Dr. Ishan Paranjpe), лікар-резидент Стенфордського університету.
«Таким чином, рішення про вживання каннабісу має бути ретельно зважене з можливістю виникнення серйозних захворювань серця», — сказав Паранджпе.
Ішемічна хвороба серця спричинена накопиченням бляшок на стінках артерій, які постачають кров до серця. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США(CDC), ішемічна хвороба серця, яка також називається атеросклерозом, є найпоширенішим типом захворювання серця.
Ознаки захворювання включають стенокардію або біль у грудях, відчуття слабкості, запаморочення або нудоту в животі або задишку. Однак «для деяких людей першою ознакою ішемічної хвороби серця є серцевий напад», — повідомляє CDC на своєму веб-сайті.
Використання раз на місяць або рідше
Дослідження зібрало дані про людей, які беруть участь у дослідницькій програмі All of Us. Програма, яка керується Національним інститутом охорони здоров’я, розроблена для збору інформації про здоров’я протягом певного часу від 1 мільйона або більше людей у Сполучених Штатах.
Зареєструвавшись у дослідженні, учасники заповнили опитування про вживання канабісу. Дослідницька група розділила людей на п’ять категорій: щоденні користувачі (4736 осіб), щотижневі користувачі (2720), щомісячні користувачі (2075), ті, хто користувався один або два рази за три місяці (8749) і ті, хто ніколи не використовував MJ (39 678 осіб). Потім дослідники порівняли ці категорії з медичними записами учасників через кілька років.
Вони виявили, що у тих, хто щоденно вживає марихуану, на 34% частіше діагностують ішемічну хворобу серця, ніж у тих, хто ніколи не вживав MJ.
Дослідження показало, що люди, які вживали траву лише раз на місяць або рідше, не мали значного ризику.
Результати залишилися вірними навіть після того, як дослідники вирахували інші потенційні причини ішемічної хвороби серця, такі як вік, стать і основні серцево-судинні фактори ризику — високий кров’яний тиск, високий рівень холестерину, діабет 2 типу, ожиріння, куріння та вживання алкоголю.
Дослідження використовувало менделівську рандомізацію (MR) для визначення ризику, чого не було в інших дослідженнях на цю тему, зауважив Паранджпе. Метод МР вимірює варіації генів, які, як відомо, пов’язані з модифікованим фактором ризику, щоб визначити причинний вплив фактора ризику.
«Хоча інші роботи також пов’язують каннабіс із ішемічною хворобою серця, є кілька потенційних факторів, які можуть пояснити цей зв’язок. Наш MR-аналіз показує, що цей зв’язок може бути прямо причинно-наслідковим», – сказав Паранджпе.
Марихуана і серце
Чому, здається, марихуана шкодить серцю та кровоносним судинам? По-перше, це збільшує частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск відразу після кожного використання, відповідно до CDC.
«Дим марихуани також містить багато тих самих речовин, які дослідники виявили в тютюновому димі — ці речовини шкідливі для легенів і серцево-судинної системи», — каже агентство.
У 2020 році Американська кардіологічна асоціація(АКА) попередила, що слід уникати куріння або вживання будь-якої речовини, включаючи канабіс, через ризик шкоди серцю, легеням і кровоносним судинам.
Поради від АКА, опубліковане тоді, вказували на дослідження, які виявили, що порушення серцевого ритму, такі як тахікардія та фібриляція передсердь, можуть виникнути протягом години після куріння трави, через дельта-9-тетрагідроканабінол або ТГК. (ТГК – це психоактивний компонент марихуани, яка створює кайф.)
Інші дослідження показали, що куріння трави викликає серцеві напади та підвищує ризик інсульту та серцевої недостатності у людей із серцевими захворюваннями.
Цікаво, що нове дослідження не змогло з’ясувати, чи впливають різні типи вживання канабісу на серцево-судинну систему однаково — наприклад, споживання харчових продуктів в порівнянні з курінням трави. Однак, оскільки ТГК потрапляє в мозок швидше під час куріння, дослідники стверджують, що майбутні дослідження повинні вивчити різні методи використання та їх вплив на серце. Бережіть себе і своє здоров’я!