Вапорайзер є приладом для куріння, який не спалює сировину, а лише нагріває її до температури випаровування. Це дозволяє випаровувати всі активні речовини і не вдихати отрути та смоли.
Винахід вапорайзера припадає на 90-ті роки минулого століття. І як би напрочуд це не звучало, поява першої моделі вапора пов’язана з Амстердамом. Біл Амато на прізвисько «Орел» створив величезну скляну кулю із трубками – прототип сьогоднішніх вапорайзерів. Технологію нагріву всередині кулі Біл запозичив у Стародавніх Єгиптян, які нагрівали каміння на вогні. Після того як світ побачив девайс Біла ці вапорайзери набули статусу легенд. До кінця своїх днів Біл з’являвся з ним на всіляких виставках. Амато помер у 2005 році. За ним офіційно прикріплений статус «Хрещеного Батька Вапорайзерів».
Теорія випарювання. Що відбувається усередині вапорайзера?
Випарювання – це процес, у якому активні елементи речовини вивільняються шляхом застосування тепла (нагріву) без горіння. Простіше кажучи, речовина нагрівається, але не горить. Це важлива відмінність, оскільки коли речовина згоряє, вона стає денатурованою.
Денатурація речовини – хімічна зміна, що відбувається на молекулярному рівні. Через вогонь молекулярна структура речовини змінюється. Денатурація виникає за підвищеного виділення тепла (внаслідок горіння) відомого як піроліз.
Піроліз – головний недолік традиційного способу куріння. Коли відбувається піроліз, молекулярний склад створює нові елементи, які не були присутні у вихідному матеріалі до згоряння.
Очевидний приклад – тютюн. При курінні цигарки курець отримує очікуваний ефект від активного елементу тютюну – нікотину. Проте, у процесі куріння виділяється як нікотин так і токсини, і навіть інші шкідливі елементи (дим і смоли) які утворилися в результаті піролізу. Альтернативним способом отримання активного елемента без шкідливих речовин є випарювання, так як випаровування зазвичай вимагає температури нижче точки горіння речовини, чого не можна досягти в процесі піролізу (горіння), отже речовина ніколи не стає денатурованою.
Іншими словами, випарювання вивільняє активні елементи речовини способом, за допомогою якого піроліз не може відбуватися. Таким чином, курець отримує чисту пару, яка складається тільки з активних елементів, які спочатку були у вихідному матеріалі.
З практичної точки зору, процес випарювання суттєво знижує навантаження на дихальні шляхи, легені та організм користувача. При цьому пара на відміну від диму, легше вивітрюється з приміщення, не залишаючи їдкого “прокуреного” запаху, що відмінно підходить у ситуації, коли необхідно уникнути запаху диму.
Види вапорайзерів
Механічний – для випарювання застосовується джерело зовнішнього тепла, найчастіше запальничка.
Конвекційний – випарювання відбувається рахунок проходження через вихідну субстанцію гарячого повітря.
Кондукційний – випарювання активних речовин відбувається при прямому контакті субстанції та нагрівального елемента у камері випарювання.
Портативний – вапорайзер, як правило, невеликого розміру мобільний девайс, що живиться від батарейок або акумуляторів.
Стаціонарний – агрегат, призначений для експлуатації в домашніх умовах і живиться від побутової електромережі.
Типи нагріву у вапорайзерах
Є 2 типи нагріву, що використовуються у вапорайзерах: конвекція та кондукція.
При конвекційному нагріванні тютюн або його похідні не стикаються з нагрівальним елементом. Натомість стафф нагрівається до температури випаровування за допомогою потоку гарячого повітря.
Якщо у вапорайзері використовується кондукція сухий продукт або концентрат поміщається безпосередньо на нагрівач.
6 простих кроків для використання вапорайзера
1 крок. Підготуйте сировину – подрібніть її до однорідної консистенції, використовуючи гріндер
2 крок. Завантажте камеру вапорайзера на 80% (або менше) від її об’єму – це потрібно для рівномірного випарювання.
3 крок. Увімкніть вапорайзер та виберіть потрібну температуру. Дочекайтеся, поки камера прогріється.
4 крок. Вдихайте пару, що утворилася.
5 крок. Після закінчення сесії вимкніть вапорайзер і дайте йому охолонути.
6 крок. Після того, як вапорайзер повністю охолонув, почистіть його.
Поширені запитання
-У чому переваги вапорайзера у порівнянні з процесом куріння?
– У процесі куріння близько половини речовин, що активно діють, просто спалюються, утворюється дим, в якому містяться сильні отруйні токсичні речовини і завись твердих частинок, які виділяються при розпаді продуктів горіння. Більше того, величезна кількість смол та канцерогенних речовин надходить в організм. Використання вапорайзера убезпечить організм від усіх цих шкідливих речовин. Пара, що виробляється випарником набагато м’якша за гарячий дим, тому процес інгаляції стає набагато приємнішим.
-Який вапорайзер найкраще підходить для мене?
-Портативний чи стаціонарний вапорайзер? Якій моделі віддати перевагу? Вибрати собі потрібну модель вапора не складно. По-перше, визначте, який тип вапорайзера вам потрібний. Якщо брати виключно для особистого застосування, тоді вам вибирати з категорії портативних вапорайзерів. Якщо у ваші плани входить використання вапорайзера в компанії друзів, на вечірках та інших заходах, то, безсумнівно, беріть стаціонарний вапорайзер – ефективніше буде.
-Чи шумить вапорайзер у процесі роботи?
-Більшість вапорайзерів мовчать, як партизани. Тим не менш, деякі стаціонарні моделі вапорайзерів (Volcano, Extreme Q та ін.) видають легкий шум від вентилятора, в процесі наповнення балона пором.
-Чи Є запах у пари?
-Невеликий запах є. Він виділяється при видиху, але це дуже м’який та ароматний запах, порівняно із запахом, що виділяється при курінні.
-Як часто потрібно міняти камеру, мундштук, пакети?
-Мундштук та камера, зроблені зі скла, можуть чиститися раз на кілька місяців із застосуванням рідини для чищення виробів зі скла або будь-якого іншого побутового засобу (спирт та сіль, наприклад). Шланг також можна чистити тим самим способом. Проте рекомендують замінювати шланги кожні кілька місяців. На жаль, пакети не підлягають очищенню, і їх слід міняти після кожні 100-150 наповнень пором. Пластикові мундштуки слід знімати обережно.
-Чи Потрібні додаткові аксесуари для придбання вапорайзера?
-Всі вапорайзери в базовій комплектації готові до роботи. Іноді купівля додаткових аксесуарів може покращити та урізноманітнити процес паріння.
-Яка ідеальна температура випаровування?
-Все залежить від моделі вапорайзера. Тим не менш, оптимальний діапазон температур для більшості вапорів десь у межах 168.3 °C – 196.1 °C. Робочий діапазон вапорайзерів у межах 150 – 220 °C
-Скільки часу потрібно для нагрівання вапорайзера?
-І це також залежить від моделі вапорайзера. Деякі вапори нагріваються за 3-4 хвилини, в той же час, деякі пристрої можуть нагріватися за 10 секунд!
-Чи потрібно мені подрібнювати речовину перед початком випаровування?
-ТАК. Подрібнені трави дозволяють досягти більшого ефекту, тому що в подрібнені трави гаряче повітря надходить набагато ефективніше.
-Як чистити вапорайзер?
-Для цього потрібно акуратно зняти пластиковий мундштук і почистити камеру паріння за допомогою йоржика, що йде в комплекті або за допомогою підручних засобів.
-Чому я не бачу диму?
-А диму і не повинно бути, у процесі нагрівання виробляється пара! Однак, ви повинні побачити хмару білої пари у видиху. Яку кількість пари ви побачите залежить від робочої температури вапорайзера. Чим вище температура, тим більше пари!
-Чому речовину не перетворюється на попіл?
-Попелу не буде! Вапорайзер нагріває стафф на нижчих температурах ніж температура горіння.
-А Раптом портативний вапорайзер почне працювати в кишені?
-Більшість портативних вапорайзерів мають механізм блокування. Він використовується якраз для цього. Для розблокування вапорайзера швидко натисніть кнопку 3-5 разів.
-Чи буде більше пари, якщо я підвищу температуру?
-Так.